Interjú Dévényi Kathy-val, az első vegán kozmetikusképzés vezetőjével.

Kathy a Janssen kozmetikus akadémia vezetője, sminkmester, tréner, oktató és beautycoach.

VeganOrigo:  Kik a Janssen kozmetikus iskola célcsoportja?

Dévényi Kathy:  A felnőttképzésben zömében olyan emberek vesznek részt, akiknek már van szakmájuk, de váltani szeretnének. Kismamák, akik nem kívánnak a régi állásukba  visszatérni. Vannak, akiknek ez volt a gyerekkori álmuk és most úgy döntenek, hogy új életet kezdenek és megvalósítják azt.

Többségüknek már családja is van. Nekem is 2 gyermekem van, így tudom és átérzem, hogy milyen nőként, családanyaként tanulni és dolgozni. Nehéz megoldani a nyarat, a  családnak szánt hosszú hétvégéket . Felnőttképzésben olykor van tanítás piros betűs ünnepeken is, de az a tapasztalatunk, hogy ilyenkor sokan hiányoznak inkább.

Ezért ettől az évtől az iskolánkban új tanrendet vezetünk be. Jobban alkalmazkodunk a célcsoportunk igényeihez, rugalmasabban fogjuk kezelni az órarendet, hogy könnyebb legyen összehangolni a tanulást a magánélettel.. Az egyéni nyári gyakorlatot - 10 alkalom- megadott napokon, de tetszőleges beosztásban kell letölteni. Ha valaki hetente 1-2 alkalommal szeretne jönni, arra is van lehetőség, de ha egyben letudja a 10 napot akkor a többi időben szabad. Nálunk van nyári szünet.  Így akinek van gyereke, annak nem kell fájjon a feje a szünidő miatt, mert azt a családdal tudja tölteni . Számunkra fontos, hogy  a család ne lássa kárát annak , ha egy anya, feleség új szakmát tanul.

V: A gyakorlati képzés is az iskolán belül zajlik?

DK: Az iskolának van egy 12 ágyas tanműhelye. Az osztályok maximális létszáma 16-20  átlagban 12-14 fő. Mindig van lemorzsolódás. Sokan úgy gondolják, hogy a kozmetikus csak masszíroz, krémeket, pakolásokat használ, bekapcsol 1-1 szuper gépet, beszélget a vendéggel és ennyi. A kozmetikus képzés fő vonalát az alkalmazott biológia, kémia, az anyagismeret, szakmaismeret adja. Ezen kívül elektrokozmetikai ismeretek, kommunikáció, marketing, vállalkozási ismeretek,  alap szakmai idegennyelv ismerete, smink készítés vannak a tananyagban. A felnőttképzésben sokat kell tanulni otthon is. 16 hónapba sűrítjük be a 2 év anyagát (2 év normál iskolai képzésben). MI, a 16 hónapot nagyon reálisnak tartjuk. Heti kétszer jönnek. Reggel 9-től 3-ig plusz az egyéni gyakorlat.

Minden gyakorlati szakmának kell  legyen egy komoly elméleti alapja. Ugyanis  a kéz nem tudja elvégezni azt , amit nem értünk/tanulunk meg, hogy mit kell csinálni. Az 1200 órának 2/3 része gyakorlat, de még mindig ott van a 400 óra elmélet is. Gyakorlati órán is a képzett oktató –rendszerint aktív kozmetikus egyben- folyamatosan csatol vissza az elméleti órán tanultakra.

V: Például?

DK: Például tudniuk kell megnevezni az arcizmokat masszírozás gyakorlásakor, akár latinul is.

V: Gyakorlati órán egymást kezelik a tanulók vagy hozni kell valakit?

DK: Amíg tanulnak (például szempillafestést, szemöldökfestést, tisztítást, masszírozást, stb.) addig egymáson gyakorolnak, hiszen azt is érezniük kell, hogy milyen érzés a másik oldalon lenni. Néha  az oktató is befekszik a kezük alá, hogy így is tudjon visszajelzést adni.

Amikor az oktatás ezen része lement, utána lehet hívni ismerőst is.

Sok támogató program van nálunk. Ilyen például, hogy 6 hónap után lehetőséget adunk a legjobb tanulóinknak kabinban végzett gyakorlatra, ahol egyedül vannak a vendéggel. Ők hozzák a vendéget. Oktatói felügyelet még mindig van, de egy kicsit már szabadabban engedjük őket. Tud ilyenkor masszírozni, szempillát festeni vagy szemöldököt szedni. Ekkor már túl vagyunk a gyakorlati oktatás ezen részén természetesen. A Beauty Center egyik kabinjába bejelentkezhetnek heti kétszer.

A felügyelet melletti gyakorlás már egy félig éles munka, ami beleszámít a gyakorlati képzésbe. A vendég kedvezményes árat fizet a Beauty Centernek, a tanuló pedig minden hétköznapi, praktikus dolgot is tud gyakorolni. Egy tanműhelyben sokszor párhuzamosan zajlanak a különböző feladatok, de a kabin gyakorlat alkalmat ad az időbeosztás megtapasztalására, a vendég fogadásának elsajátítására illetve az egyéni kommunikáció fejlesztésére, eladástechnikára.  Fontosnak tartjuk, hogy saját vendégeivel már az első időkben is professzionálisan tudjon foglalkozni.

Még egy extra motivációt nyújtunk  a tanuláshoz. Szeretnék olyan osztályokat indítani, ahol a tanulók nagy része tudatos. Nagyon jó, ha valakinek ez az álma és  úgy lép be először a gyakorlati terembe a kozmetikus ruhájában, hogy „De jó, megérkeztem.”. Ezt a lelkesedést és motivációt szeretnénk segíteni fenntartani 16 hónapig, hogy amikor –bizonyítvánnyal a kezében- elhagyja iskolánkat, ez az érzés csak erősebb legyen. A felvételi, alkalmassági beszélgetések alkalmával többnyire kiderül , ki milyen  motivációval indul el megtanulni ezt a szakmát.

V: Mik ezek?

DK: Van, aki csak azt látja, hogy a kozmetikus szakma milyen klassz, mert nem csinál semmit. Pedig kezdjük azzal, hogy ez egy fizikai munka, hiába nem annak látszik. Nagyon igénybe veszi az állóképességet. Mentálisan is megterhelő, hiszen emberekkel foglalkozunk. Sok ember a kozmetikusnál mondja el problémáit.  Meg kell tanulnia a kozmetikusnak egy-egy vendég után letisztulni. Ezt nem mindenki tudja kezelni, de mi ezt is tanítjuk.  Egy kozmetikai kezelésnek van lelki támogatottsága is. Amikor nyugalomban, csendben van a vendég, sokkal jobb hatásfokkal dolgozunk.

V: Mit lehet tudni az iskoláról?

DK: Kozmetikus képzéssel foglalkozó iskolánk története 1953-ban Belgiumban kezdődik, amikor Dr. Paul Janssen megalapította a Janssen Pharmaceutica-át. Dr. Janssent a szakmai körökben, mint “vitathatatlanul minden idők legsikeresebb gyógyszer felfedezője” emlegetik. Több, mint10 évvel ezelőtt egy új fogalmat alkottak az Amerikai Egyesült Államokban, miszerint  a “cosmetics” (kozmetikumok) és a “pharmaceuticals” (gyógyszerek) szavakból egy új szót és ezzel új termékcsoportot is alkottak, mint cosmeceutical. Azaz több, mint kozmetikum, de még épp nem gyógyszer.

A magyarországi kizárólagos forgalmazó cég munkatársai több évvel ezelőtt elhatározták, hogy megalapítják a Janssen Oktatóközpont Kft-t, azaz a Janssen Kozmetikus Akadémiát, így a termék háttérrel saját képzéseket indítunk. Oktatóinkat folyamatosan képezzük itthon és külföldön egyaránt.

A Janssen cosmeceutical termékei a legmagasabb Vegan Society  minősítéssel rendelkeznek. Sem állati alapanyag nincs a termékekben, és nem tesztelnek állatokon sem. Ezeket a termékeket használjuk évek óta, és most szeretnénk egy olyan osztályt indítani, ahol csak vegán életmódú hallgatók vannak. Ezzel is segítve, hogy a tanulásra szánt időt tényleg arra tudják használni. Védettebb környezetben lehessenek és olyan emberek között, akik szintén hasonló értékrend szerint élnek. A vegánok nagyon tudatos emberek és több mindenre odafigyelnek, és a vegan tagozat indításával szeretnénk nekik segíteni egy újabb kozmetikus generáció létrejöttében.

V: Miben lesz más ez az osztály, mint a többi?

DK: Az elmélet és a gyakorlat ugyanaz lesz természetesen, viszont ők azonos szemlélettel, egy irányba tartanak. Így kikerülhetik azokat a kérdéseket is, hogy „Miért nem esznek húst? És a sajttal mi a baj? Miért jó ez neked?” Ne arról szóljon nekik az iskola, hogy a mások számára kelljen magyarázni és készenlétben állni a válaszokkal, hanem egyszerűen csak koncentrálhassanak a tanulásra és arra, amit szeretnek. Volt már vegán tanítványom néhány éve és vele is beszélgettünk sokat erről.

Itt pedig még a termék is adott. Nem kell kompromisszumot kötniük azért, hogy megtanulhassák a szakmát. Nem kell erre a néhány hónapra félretenni az értékrendjüket és meggyőződésüket, hanem még termékek és felszerelés tekintetében is odafigyelünk arra, hogy jól érezzék magukat.

Szinte az egyetlen iskola vagyunk, ahol az oktatás, egy -cosmeceutical minősítésű- termék és a Beauty Center kabinjai egy hármas egységet alkotva áll a tanulók rendelkezésére. Mi hiszünk abban, hogy a biztos alapokat érdemes egy stílusban tanítani, hogy a vizsgán kiváló eredménnyel szerepeljenek illetve a végzett kozmetikus folyamatosan tudjon a későbbiekben építeni erre a tudásra. A Janssen kozmetikus akadémia az egyik legjobb a magán iskolák között.

 

V: Milyen végzettséget ad az iskola?

DK: Központi, komplex vizsgát kell tenniük (írásbeli, szóbeli és gyakorlat), miután megkapják a hivatalos, állami OKJ-s kozmetikus végzettséget igazoló és az EUROPASS idegennyelvű bizonyítványt is.  

Ugyancsak újdonság és egyedi az  1 éves mentor program az iskola befejezése után. A legjobb tanulók pályázhatnak, és kaphatnak lehetőséget, hogy a Beauty Centerben dolgozhassanak egy évig. A termékeket és a helyszínt is mi biztosítjuk a Beauty Centerben. A frissen végzett kozmetikus önállóan dolgozhat, de van körülötte egy csapat, akitől tud kérdezni, ha bármiben bizonytalan. Remek lehetőség azoknak, akik még nem tudják,  hogyan is induljanak el. Nem mer saját szalont nyitni, mert egy vállalkozás elindítása sok munkával és rizikóval jár.

A mentor program keretében kapnak fizetést, de nem kell vállalkozónak lenniük. Egy év alatt szépen van idő felépíteni a vendégkörét, és egy év után  nyugodtan hagyja el a Beauty Centert, hiszen van vendégköre, akiket vihet magával, és erre már lehet vállalkozást építeni.  

V: Milyen ecseteket fognak használni?

K: Természetesen figyelünk arra, hogy ne legyenek állati szőrből. A többi használati eszköznél is figyelünk, hogy vegán-barát legyen. Ebben is  úttörő szerepet töltünk be, hiszen mi vagyunk az egyetlen ilyen iskola az országban.

V: Pálmaolajat tartalmaznak a termékek?

DK: Nem.

V: Milyen modulok vagy tantárgyak lesznek?

DK: A kozmetikus képzés fő vonalát az alkalmazott biológia, kémia, az anyagismeret, szakmaismeret adja. Ezen kívül elektrokozmetikai ismeretek, kommunikáció, marketing, vállalkozás ismeret, alap szakmai idegennyelv, smink készítés vannak a tananyagban. Árképzés, árkalkuláció. Marketingen belül tárgyaljuk az önmarketinget, Facebook kezelést, Instagram-ot, weblap kezelést. A mai modern korban ezek már elengedhetetlenek egy kozmetikusnak. Ideális esetben a CMR rendszert is tudnia kellene kezelni. A felnőttképzésben sokat kell tanulni otthon is. 16 hónapba sűrítjük be a 2 év anyagát (2 év normál iskolai képzésben). Mi a 16 hónapot nagyon reálisnak tartjuk. Heti kétszer jönnek. Reggel 9-től 3-ig plusz az egyéni gyakorlat.

 Ha valaki ezektől megriad, nem szeretne saját vállalkozást indítani, mert az nagy felelősség anyagilag is és sok területen kell helyt állnia, akkor alkalmazottként fog tudni elhelyezkedni.

V: Úgy láttam, hogy női kozmetikus képzésként van meghirdetve, férfiak nem is jelentkezhetnek?

DK: Természetesen jöhetnek, de  ezidáig csak két végzett férfi  kozmetikusról tudok Magyarországon. Azt viszont fontos tudni, hogy a jelentkezők zöme nő. A csoportban  többségben nők vannak és neki kell alkalmazkodni a többséghez. Neki is kell masszírozni és gyantázni is (intimgyanta oktatás nincs a képzésben). Ha ezt tudja vállalni, természetesen örömmel várjuk. Még abban is segítünk, hogy a képzés után megtalálja a saját célcsoportját. Nyithat akár egy férfiaknak szóló kozmetikát. Férfiként jobban ki is tudja találni, hogy mi az, ami a férfiaknak esetleg hiányzik.  Egy férfiből is lehet csodálatos kozmetikus. Tud akár szakosodni is, például csak arckezelésekre vagy speciális gépi kezelésekre is fókuszálhat.

Minden tanulóval leülök az utolsó negyedben egy brainstorming-ra. Hol él, mik az elképzelései és a lehetőségei? Igyekszem tanácsokkal ellátni, hogy merre induljon.

V: Az 1200 órából mennyit lehet hiányozni, hogy valaki még mehessen vizsgázni?

DK: A 20% hiányzást elérő hallgató nem engedhető vizsgára. Mi ezt folyamatosan figyeljük. Ha valakinél látjuk, hogy például a 8. hónapnál már annyi hiányzást felhalmozott, hogy nem fog tudni vizsgázni, akkor jelezzük felé.

V: Hogy kell elképzelni a vizsgát?

DK: Ez egy komoly vizsga. A központi írásbeli tesztet az NSZFH irodából kapjuk  lepecsételt borítékban. Mindenki ugyanazt a szakmunkás vizsgát írja a saját képző intézményben. Ezt 3 nap alatt javítják ki. Ha ez 51% feletti, akkor mehet tovább. A következő lépés a szóbeli vizsga, tételeket húzni és 20 perc felkészülés után számot adni a tudásról. Ha ez is sikerült, akkor jön a gyakorlati vizsga. Kozmetikusnak beöltözve kell megjelenni, vinni a saját anyagot és modellt. Csinálni kell kezelési tervet, amit még a vizsga előtt le kell adni elbírálásra. Diagnosztizálni kell idegen modellt első látásra. Szemöldök-, szempillafestés van, masszírozás, gyantázás, elektrokozmetikai gép használata, speciális kezelés (például csokoládés testmasszázs, AHA savas kezelés , anti-aging kezelés, tetoválás, tetszés szerinti gépi kezelés stb.) és befejezésként alkalmi sminket készítenek a vizsgázók..

V: Mi van akkor, ha valaki a tetoválást választja szakterületnek? Tud vegán festéket használni?

DK: Természetesen megoldjuk, hiszen van már ilyen festék a kínálatban.

V: Ha valaki nem tanulni szeretne csak vegán kozmetikumokkal dolgozó kozmetikust keres, akkor is jöhet ide a Beauty Centerbe?

DK: Természetesen szeretettel várjuk! Csúcsminőségű, vegán, cf (cruelty free) termék minden igényt kielégít és csodás eredményeket produkálnak a kozmetikusaink. Segítenek az otthon használatos termékek kiválasztásában is, így teljes az arc és testápolás nálunk.

 

Fotók: Dévényi Kathy

Riporter: Horváth Edit

 

További interjúk itt olvashatóak. 

Fill Good csapatával Vetsey Nórival, Péntek Zolival és Vetsey Bálinttal: az interjúból többek között kiderül, hogy mit szólt a család, amikor Nóri gyerekként bejelentette, hogy vegetáriánus lesz; milyen együtt dolgozni családként; mi a sütöltöde koncepciója; mi a titka a habkönnyű pogácsáiknak; mennyire vannak hatással az Olaszországban töltött évek a kínálatra; miért szeretik a környékbeli nénik a kalácsukat és miért nem használták az idei Kerékpáros reggeli logot.

Földlakók (vegán) iskola alapítóival a tanulócsoport koncepciójáról, és a legfrissebb fejleményekről.

Interjú Gacsó Anikóval, a MAVEG egyik alelnökével: 15 év vegetáriánusság után mi terelte a vegánság felé; milyen kihívásokkal néz szembe ma egy vegán család Magyarországon; mi a helyzet a közétkeztetésben, ha valaki növényi alapú étrenden van; milyen lépéseket tesz a MAVEG a vegán családok érdekében és hogyan lehet segíteni az egyesületet.

Varga István, Nyers Séffel: az interjúból többek között kiderül, hogy miért lett nyers vegán; hogyan lehet ezt Magyarországon kivitelezni; miért a Holdhoz köti a Nyers kihívást; melyik országban tart minden évben Nyers nyaralást; milyen tanfolyamokat szervez; meddig áll el az aszalt lenmag kenyér; miért kell a magvakat beáztatni fogyasztás előtt; miért fontos az enzimdús táplálkozás; mit jelent a menzareform és milyen gyermekotthont támogat Erdélyben.

Zabezsinszkij Annával, az első magyar vegán szabadulószoba tervezőjével: az interjúból kiderül, hogy mi is az a Dumbster Diving; hogyan segített Anna elindítani a vegán Túró Rudit; mi a koncepciója az általa tervezett és kivitelezett vegán szabaduló szobának; miben tudna segíteni, hogy Magyarországon is elindulhasson egy; milyen mini menhelye van; milyen főzőkurzusokat tart és milyen vegánsággal kapcsolatos pályázati lehetőségek vannak világszerte.

Karalyos Gáborral, a Vegán Hegylakóval vegánságról, receptekről, kertről, hegyről.

Slezsák Csillával és Váry Krisztivel Ultrabalatonról, vegánságról, barátságról. Hogyan lesz egy magányos vegánból társasági lény? Hogyan készülnek fel egy akkora távra, amit még soha nem futottak le? Kinek dedikálják a futásukat?

Hári Richárddal, a Vegan Tigris tulajdonosával a vegánság és a spiritualitás kapcsolatáról; a teljesértékű növényi táplálkozás testünkre gyakorolt hatásáról; a Vegan Tigris koncepciójáról és Indiáról.

Bonifert Annával a vegán állatvédelemről. Az egyik legismertebb magyar, vegán állatvédő aktivista. Több állatvédelemről és vegánságról szóló könyv és cikk szerzője.

Regölyi Lillával és Regölyi Péterrel, a Vegan Love és a Magic Burger tulajdonosaival beszélgettünk arról, hogyan alakítják ki a kínálatot, honnan inspirálódnak, mi az egyik fő oka a külföldi útjaiknak, hogy haladnak a Zero Waste felé és az állatvédelem fontosságáról.

Szaluter Edittel, a Kertkonyha megálmodójával. Beszélgettünk a főzés szeretetéről, a Kertkonyha megszületéséről, vegán szaloncukor készítő tanfolyamról és még megannyi más dologról.

Csir Kevinnel, arról, hogy mit is jelent vegánnak lenni? Merre halad a mozgalom? Hogyan válhatsz vegánná? Milyen hatással van az állattenyésztés a környezetre? Mi az összekötő kapocs a vegánság és a különböző emberi jogi mozgalmak között?

Sipos Nórával, a NoraSpiration megálmodójával beszélgetünk vegánságról, bloggerkedésről, evés zavarokról, és még megannyi másról...

Korpádi Péterrel vegán aktivizmusról. Mit csinál egy vegán aktivista? Mi az az Earthlings Experience? Mit jelent az Anonymous for the Voiceless? Mit csinálnak a SAVE aktivisták? Hogyan lehet csatlakozni? Hogyan lehet támogatni?

Egyed Brigittával a jóga és a vegánság kapcsolatáról. 

Váli Tamással vegán életmódról, növényi táplálkozásról, testépítésről, mítoszokról. Elegendő a fehérje? Mit eszik egy nap? Mennyit edz? Mit tanácsol az étrendünk összeállításánál? ...és még megannyi érdekes információ róla és a vegán testépítésről.

Nagy Mártonnal a Vegan Garden egyik alapítójával.

Varga Balázzsal a táplálkozás és a sportolás összefüggéseiről.

Sőtér Kittivel, a PlantmyilkyWay cukrász megálmodójával beszélgettünk az egészség és a vegánság kapcsolatáról; arról, hogy mi kell a tökéletes vegán macaronhoz; mivel lehet helyettesíteni a tojást a süteményekben; és megannyi egyéb édes dologról...

 

Ha szívesen olvasol angolul interjúkat nemzetközi influencer-ekkel, akkor itt megteheted.

Richard Watts-szal, a Vegan SideKick alkotójával. Szinte minden vegán találkozott már a munkásságával, a legtöbbször megosztott alkotó, de kevesen tudják ki áll a rajzok mögött.

Ullenkával arról, hogyan gyógyította meg a súlyosan ekcémás kislányát a nyers vegán étrenddel.

Marlena Rozenberggel a vitorlás életmódról vegánként. Hogyan szelték át a Csendes-óceánt, mi volt a legnagyobb élménye és hogyan lehet felkészülni egy ekkora útra.

Mariia Goldschmidttel, a Tofu Family-ből, családról és fitt életmódról növényi alapokon.

Jo Fredericks-szel a vegánság és a művészet kapcsolatáról.

Seb Alex-szel, aki állatjogi aktivista, vegánságról, Anonymous of the Voiceless megmozdulásokról, és egyéb az állatokat támogató lehetőségekről.

2019-01-28 10:22:04
01.
28